
Helyszín: A.P.Art Gallery Budapest
1085. József krt. 64.
MOTION
Kortárs művészek csoportos kiállítása és performance
Több, mint 100 látogató vendéggel, és egy rendhagyó performance előadással megnyitott a MOTION kiállítás.

Kiállító művészek:
Hajdú Kata
Dr. Boda Szilvia
Tanai Guzorán Anna
Tőkés Boglárka
Szép
Frederick Haddox
Installáció: Püspök Anita
Kiállításmegnyitó: 2025. január 18. 16h
Kiállításmegnyitó PERFORMANCE
Koreográfus: Kántor Kata
Előadó: Gesztelyi Nagy Csilla
Installáció: Püspök Anita
A MOTION kiállítás olyan kortárs művészek alkotásait vonultatja fel, akik az áramlás, a változás és az energia kérdéseit új, izgalmas perspektívákból vizsgálják.
A festmények, grafikák, fotók, textil - és installációs alkotások nemcsak önmagukban, de a performance által még inkább szoros interakcióba kerülünk a művészet azon szempontjaival, melyek a folyamatosan alakuló világunk absztrakcióit és a dinamikus viszonyokat tükrözik.
Eszmei és érzéki elmozdulás, melyben az alkotók a változás minden formáját keresik, legyen szó fizikai mozgásról, érzelmi folyamatokról vagy intellektuális transzformációkról.
A kiállítást megnyitja Püspök Anita festőművész, az A.P.Art Gallery művészeti vezetője
Kiállítás bevezető: Sipos Tünde művészettörténész
Helyszín: A.P.Art Gallery Budapest
1085. József krt. 64.
Sok szeretettel várunk Mindenkit!
A kiállítás megtekinthető: 2025. január 18 - február 14.
H-P 8-18h, Szo. 9-18h
MOTION
szakmai előszó
Sipos Tünde művészettörténész
"Bárki, aki nyelvet használ, szükségképpen képzeletet formál. Elképzeléseiből, gondolataiból a nyelv segítségével szavakat, mondatokat alkot, elképzelt történetet a tehetsége szerint. A képzelet e hatása azután számos más tevékenységben – tárgyak készítése, csoportszerkezet alakítása, új gondolatok formálása – is megjelent és az emberi evolúciót is befolyásolta. A képzelet az a képességünk, amivel megfelelő külső ingerek nélkül is képesek vagyunk belső érzékeléshez hasonló képeket, elképzeléseket varázsolni elménkben." /Csányi Vilmos/
Csányi Vilmos etológus idézett gondolatai alátámasztják a Motion kiállítás központi koncepcióját.
A tárlat olyan alkotók munkáit mutatja be, akik saját kreativitásuk, és asszociációik szabadjára engedésével új, színes világokat nyitnak meg a nézők számára. Ők mindannyian a vizualitás nyelvét használják arra, hogy új megfogalmazásaikban a világ szépségeire újra és újra rácsodálkozhassunk. Az idézethez kapcsolódva pedig az alkotók a saját elméjükben megjelenő képzeteiket projekcióként alkalmazva,
színek és gesztusok segítségével képi formába öntik.
Frederick Haddoxot az állatok és a természet szépségének megújuló áramlásai ihletik meg.
Szép érdeklődését a festékanyag gesztusok által létrehozott vizualitása érdekli.
Tőkés Boglárka mandalaszerű, színes makrovilágok mozgékonyságát teremti meg képein.
Dr. Boda Szilvia fotóiban az emberi test formáinak variálhatóságából teremt új kompozíciókat.
Tanai Guzorán Anna szövött szálak sodrásában testesíti meg az áramlás dinamikáját.
Hajdú Kata képeiben a gesztusok fluiditása emlékeztet természeti képződmények részleteire.
A kreatív alkotófolyamat képes arra, hogy érzéseket és gondolatokat szabadítson fel.
A Motion tárlat szervezője és energizálója Püspök Anita képzőművész, és meghívott kiállítói éppen ezeket a kreatív energiákat mozgósítják.
MOTION KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ
PÜSPÖK ANITA
Szeretettel köszöntök mindenkit a MOTION kiállítás megnyitóján.
Kiállításunk gondolati tengelye a mozgás – a változás, az áramlás, az életenergia folyamatos jelenléte.
Ahogyan a világ maga sem statikus, hanem állandó rezgésben, vibrálásban létezik, úgy ez az univerzális energiafolyam is végtelen összefüggéseket alkot.
Rezgések harmóniája és diszharmóniája határozza meg mindennapjainkat, kapcsolatainkat, érzelmeinket és világlátásunkat. A világ tehát a formálódás örök folyamatában áll, reagálva az emberi gondolatokra, cselekedetekre és az azt körülvevő hatásokra.
Arra a kérdésre, hogy a művészet miként viszonyul a világ változó dinamikájához, legyen ez képző- vagy iparművészet, fotó, zene, performance, itt mindezek együttes hatására teszünk kísérletet.
Ahogy Michel de Montaigne francia filozófus megfogalmazta:
"Semmi állandó nincsen, sem bennünk, sem a dolgokban; s mi és ítéleteink és minden halandó dolog folyik és hullámzik szakadatlanul"
Ez a gondolat nem csupán filozófiai távlatot kínál a művészeti interpretációnak, hanem társadalmi vonatkozása is van. A kortárs művészetben a mozgás nem egyszerűen fizikai cselekvést vagy mozdulatot jelent; sokkal inkább dinamizmust, energiát, ritmust, a belső érzelmi és spirituális állapotokat.
Az idő múlásának nyomai és a változás kihívásai minden kor művészeit megérintették.
Gondoljunk az impresszionisták ecsetvonásaira, melyekkel a fény és mozgás pillanatnyi varázsát próbálták megragadni; Marcel Duchamp híres "Lépcsőn lemenő aktjára," amely az idő és mozgás metszetét kereste; vagy Jackson Pollock lendületes festményeire, amelyek magát az alkotó folyamat energiáját teszik láthatóvá.
Ezek a művészi kísérletek mind a művészet azon erejét tükrözik, mely a megszokott határokon átlépve képes a szabadságra, és a világ állandóan áramló, változó természetével összhangban, újradefiniálja a művészetet.
Az energia, dinamizmus, ritmus és zeneiség, természet és kozmikus mozgás, lélek és belső világ, és az idő kérdései, mind megjelennek a kiállított alkotásokban.
A vonalak, színek és formák összjátéka, ritmikus mintázatok, színátmenetek, elmosódások, összefonódások, átfedések és különféle struktúrák mind a mozgás energiáját idézik, mely egyszerre metafora a belső világ áramlására, rezgéseire és közvetlen élmény.
Frederick Haddox alkotásai az érzelmek áramlását és a természet tisztaságának szabadságát ragadják meg, az univerzális összefüggések szinte tapintható jelenlétével.
Tőkés Boglárka a flow élményben megélt mandalaszerű, színes mikrovilágai az összhang és áramlás táncát fogalmazzák meg.
Dr. Boda Szilvia fotói az emberi test formáinak végtelen variációit örökítik meg, új, kihívó nézőpontokat teremtve.
Szép, gesztusok által létrehozott világában a "Piros kör útját" keresi, a fekete és a piros egyensúlyát, harcát és átalakulásainak folyamatában a rejtély és szenvedély dimenzióját tárja elénk.
Tanai Guzorán Anna szövött alkotásainak állandó témája a világ változásai. Suhanás, Rezdülések, a mozgás folyamatosságának, a szálak egymásba fonódásának allegóriái.
Hajdú Kata festményein a fluid gesztusok természetes formaként olvadnak egybe, emlékeztetve a természet elemeinek folytonos alakulására.
És végül az "Érintések" című installáció, mely egyszerre idézi meg a kapcsolatok törékenységét és erejét, rétegeiben hordozva a pillanatok finomságát és a közös határvonalak összemosódását.
Szeretnék köszönetet mondani minden alkotónak és együttműködő művésznek, Kántor Kata koreográfusnak, Gesztelyi Nagy Csilla táncművésznek, és mindenkinek, akik hozzájárultak a MOTION kiállítás létrejöttéhez, mely lehetőséget ad számunkra új inspirációkra, élményre, belső utazásra, találkozásokra és beszélgetésekre.
Kívánom Önöknek, hogy merüljenek el az alkotások energiájában és köszönöm, hogy itt vannak velünk!
A kiállítást ezennel megnyitom.
PÜSPÖK ANITA
2024. január 18.